Magyar English

Nem nehéz, inkább drága az iskolatáska: ennyit költünk a tanévkezdésre

- Sajtómegjelenések, Online

Nem nehéz, inkább drága az iskolatáska: ennyit költünk a tanévkezdésre privatbankar_logo


A szülők harmada 20‒30 ezer forint közötti összeget szán iskolaszerekre gyermekenként. A tanévkezdéshez kapcsolódó összes kiadás azonban ennél jóval többre rúg: a magyar családok csaknem fele 40 ezer forintnál, 14 százaléka pedig 60 ezer forintnál is többet költ a tanévkezdésre.

A magyarok csaknem fele augusztus elején szerzi be az iskolához szükséges eszközöket. A táskát, tolltartót, füzeteket, írószereket a legtöbb család közösen választja ki. Mondhatjuk, hogy tipikusan mindent az anyukák csinálnak, az apukák legmagasabb arányban az írószerek megvásárlásakor segédkeznek, ám ekkor is csupán 4 százalékuk aktív – derült ki a REGIO JÁTÉK online kutatásából.

Táska: 10-15 ezer


Az internetes felmérés választ ad arra is, hogy a legnagyobb kiadást a többségnek az iskolatáska és írószerek megvásárlása jelenti. A magyarok több mint egyharmada 10 és 15 ezer forint közötti összeget költ el iskolatáskára. A kiválasztásánál a praktikusság a legfontosabb, a szülők több mint 90 százaléka eszerint vásárol gyermekének iskolatáskát, noha a gyermekek inkább spontán választanának. A szín csupán 11 százalékuknak fontos, míg a kedvenc mesehős táskán való megjelenése a gyermekek 22 százalékát hozza lázba.

Míg a magyarok 9 százalékát egyáltalán nem terheli meg az évkezdéshez köthető bevásárlás, a családok 61 százalékának spórolnia kell rá. Nagy összegeket költünk az iskolára való felkészítő különórákra is: a családok 10 százalékának ez a legnagyobb kiadása. A tankönyvek ugyanakkor kevésbé terhelik meg a családi kasszát, mindössze a lakosság 6 százaléka költ ezekre a legtöbbet.

Készülődés a gyermekkel


Mind a szülők, mind pedig a 6‒10 éves gyermekek számára a korai felkelés okozza a majd a legnagyobb kihívást szeptemberben: a szülők fele, a gyerekeknek több mint kétharmada tart ettől.
„Érdemes gyermekünket már augusztusban, folyamatosan hozzászoktatni a korai keléshez” – hívta fel a figyelmet Varga Judit, a REGIO JÁTÉK gyermekpszichológusa. A szakember szerint a nyári szünetben általában minden gyereknél kitolódik az esti lefekvés, amit – gyermektől függően – augusztus utolsó heteiben érdemes minél előbbre hozni. A koránkelésre egyébként az iskolások mellett már a legtöbb óvódásnak is készülnie kell, hiszen sok helyen a nagycsoportosoknak nyolc órára be kell érniük.

Varga Judit kiemelte, általában a gyerekeknek nem kell különösebben kedvet csinálni az iskolához, ám mindenképpen hasznos, ha a szülő a saját gyerekkori élményeiről mesél. „A gyermeknek már eleve vannak fantáziái arról, hogy milyen lesz az iskola, ám nagyon fontos erről beszélgetni velük, hogy lehetőleg ne álljanak nagyon távol az elképzelések a valóságtól. Ritkán fordul elő, hogy a gyermekek félnek az iskolától, ennek általában az az oka, hogy nem tudják, mi vár rájuk. Emiatt is hasznos sokat beszélgetni velük, minden kérdésüket őszintén megválaszolni, és ha kell, az utolsó részletig elmesélni, mi hogyan fog történni szeptembertől” – fűzte hozzá a szakember.

A szülők többsége erre fokozottan oda is figyel, hiszen a családok kétharmadánál rendszeres téma már augusztusban az iskola, ám a szülők 4 százalékának egyáltalán nem jut ideje gyermekével erről beszélgetni.

Csak a pénz számít? Miért nem merünk gyereket vállalni?


Kevés pénzzel, semmi perspektívával nem lehet egykönnyen családot alapítani - legalábbis a a születésszámokból erre tudunk következtetni. Nem csak az anyagiakra koncentrálnak azok a párok, akik haboznak bevállalni egy gyereket, a társadalmi struktúrák átalakulása miatt egyre később merünk belevágni a babaprojektbe.

Privátbankárt

2015-08-17 privatbankar